تور یکروزه گلابگیری کاشان نیاسر | قمصر {بهار 1403} :

تور یکروزه جشنواره گلابگیری کاشان و نیاسر تور گلابگیری کاشان از تهران و قم {بهار 1403} بهترین قیمت تور گلابگیری {بهار 1403} تور یکروزه نیاسر شاد ، تور کاشان شاد ، تور کاشان ارزان ، تور گلابگیری{بهار 1403}

پرداخت شما (تومان) :
1,190,000 تومان
15 %
تخفیف
1,400,000 تومان 210,000 تومان
ارزش واقعی سود شما
زمان باقی مانده
  پیشنهاد ویژه
  نیاسر کاشان

  شرایط استفاده

  جهت مشاهده تاریخها و رزرو تاریخ خود وارد قسمت مشاهده و خرید شوید.

  خریداران محترم لطفاً پس از ثبت خرید جهت اعلام مشخصات خود و هماهنگی های لازم تماس گرفته شود.

  66567643-66567644   شماره دفتر آژانس سفرهای دور و نزدیک

  توجه فرمایید : حتما پس از ثبت نام مشخصات کامل مسافرین شامل:

  اسم و فامیل،کد ملی،تاریخ تولد کامل ،نام تور و تاریخ انتخاب شده خود را به شمارهای

  تلگرام و واتساپ 09054480389-09054480390 ارسال نموده تا ثبت نام کامل و تایید

  شود درغیر اینصورت هیچگونه مسئولیتی بر عهده آژانس نمیباشد.

  ضمنا اطلاع رسانی و برنامه سفر از طریق همان شماره چند ساعت قبل از حرکت

  برای ثبت نام کننده ارسال میگردد.

  ویژگی‌ها

  بازدید از کارگاه و مراسم گلابگیری نیاسر یا قمصر کاشان

  وسیله نقلیه توریستی در اختیار با توجه به تعداد مسافرین

  پذیرایی یک وعده صبحانه و یک عصرانه

  ناهار در رستوران برعهده مسافر

  کلیه ورودیها و هزینه ترانسفر محلی (نیسان یا مینی بوس)برعهده مسافر می باشد

  بیمه حوادث گروهی مسافران  و همراهی لیدر مجرب و حرفه ای

  خرید و رزرو مسافر از سایت به منزله مطالعه شرایط و قبول آنها میباشد.

  جهت اطلاع از تاریخهای برگزاری حتما قبل از رزرو با دفتر آژانس سفرهای دور و نزدیک هماهنگ نمایید.

   

   

  توضیحات

  تور گلابگیری نیاسر کاشان اردیبشهت 1403با آژانس سفرهای دور و نزدیک

  تور گلاب گیری کاشان هر ساله در فصل بهار اجرا می شود.
  فصل بهار هر سال حال و هوای کاشان متفاوت می شود،رنگ و بوی گلاب و گلابگیری می دهد،از همه ایران و جهان به کاشان می آیند تا مراسم سنتی گلابگیری را ببینند،گلاب قمصر معروفیت جهانی دارد و در همه جای دنیا مشهور است و خانه خدا هم با گلاب قمصر شستشو داده می شود. در ایام گلابگیری که از ۲۰ فروردین هر سال آغاز می شود و تا آخر اردیبهشت ادامه دارد و به مدت ۴۰ روز برقرار است،تورهای یک روزه گلابگیری برگزار می نماید، این تورها به صورت یک روزه از صبح تا شب برگزار می شود و از مبداء تهران و یا سایر شهرها می تواند باشد و در صورت تمایل می توانید در تورکاشان دو روزه ثبت نام و اقامت هم داشته باشید، اما تور یک روزه از ۵ صبح تا ۹ شب است و در چند حالت اجرا می شود.

  تور کلاسیک گلاب گیری کاشان
  از قدیم همان تور گلاب گیری کاشان یک روزه قمصر کاشان است که از صبح به سوی قمصر می رویم و پس از دیدار از باغ های گل قمصر به کاشان می رویم و باغ فین کاشان را می بینیم و یکی از خانه ها تاریخی را و تور بعدی ، تور یک روزه گلابگیری نیاسر کاشان است که روش گلابگیری را در نیاسر می بینیم و بعد به کاشان می رویم و از باغ فین و یکی از خانه های تاریخی دیدار می کنیم.

  تور گلاب گیری کاشان( قمصر ابیانه)
  پس از دیدار از مراسم گلابگیری قمصر به ابیانه می رویم. در همه این تورها مسیر اتوبان تهران کاشان را طی می کنیم و این مسیر ۳ ساعت است ، بنابراین رفت و برگشت ما به کاشان حدود ۶ ساعت طول می کشد ، برنامه قمصر ابیانه سنگین است ، اما برنامه تور گلابگیری قمصر و یا نیاسر پیشنهاد می شود و راحتی خاص خود را دارد. گلاب گیری در قمصر و نیاسر کاشان ، یک فعالیت اقتصادی است که هر ساله در  فصل بهار،کشاورزان گل های محمدی را در صبح زود می چینند و لذت دیدار گل های محمدی با رنگ و بوی جادویی ، فراموش نشدنی است و به دلیل هوای مطبوع و کوهستانی شهر قمصر و شهر نیاسر که هر دو در فاصله حداکثر یک ساعتی کاشان هستند ، گل های محمدی در این منطقه رویش پیدا کرده و  صبح ها چیده می شود و سپس در یک دیگ مسی مخصوص ریخته می شود و به همراه آب پخته می شود و در بالای دیگ لوله ای است به نام نیچه که بخار گل و آب را از دیگ مسی به پارچ مسی در آب سرد منتقل می کند و پس از رسیدن بخار گل و آب از این لوله ها به درون محیطی سرد ، تبدیل به گلاب می شود… این فرایند و جذابیت های آن و باغ های گل در قمصر،هر ساله فرصتی شده برای دیدار گردشگران از قمصر و نیاسر و شهر قمصر و نیاسر پر است از باغ های گل و کارگاه های گلاب گیری که یک تور گلاب گیری یک روزه را برای شما به همراه دارد و البته که می توانید در تور دو و یا سه روزه کاشان هم ثبت نام نمائید.
  سفرنامه تور گلاب گیری کاشان اردیبهشت 1403
  ساعت ۵ صبح حرکت از تهران به سوی کاشان، صرف صبحانه در رستوران مسیر کاشان، ساعت ۱۰:۳۰ صبح ورود به قمصر و دیدار از باغ های گل و مراسم گلابگیری در قمصر(وقت آزاد برای صرف ناهار در قمصر و یا صرف ناهار در باغ پرندگان قمصر و یا رستوران در کاشان)، حرکت به سوی کاشان و دیدار از اثر ثبت شده جهانی باغ فین کاشان و حمام فین، یکی از خانه های تاریخی در محله سلطان امیراحمد و ساعت ۱۸:۰۰ برگشت به سوی تهران
  سفرنامه تور گلاب گیری کاشان نیاسر یک روزه اردیبهشت 1403

  ساعت ۵ صبح حرکت از تهران به سوی کاشان، صرف صبحانه در رستوران مسیر کاشان، ساعت ۱۰:۰۰ صبح ورود به نیاسر و دیدار از باغ های گل و مراسم گلابگیری در نیاسر (وقت آزاد برای صرف ناهار در نیاسر و یا صرف ناهار در هتل نیاسر و یا رستوران در کاشان)، حرکت به سوی کاشان و دیدار از اثر ثبت شده جهانی باغ فین کاشان و حمام فین، یکی از خانه های تاریخی در محله سلطان امیراحمد و ساعت ۱۸:۰۰ برگشت به سوی تهران.

  سفرنامه تور گلاب گیری قمصر ابیانه یک روزه اردیبهشت 1403
  ساعت ۵ صبح حرکت از تهران به سوی کاشان،صرف صبحانه در رستوران مسیر کاشان، ساعت ۱۰:۳۰ صبح ورود به قمصر و دیدار از باغ های گل و مراسم گلابگیری در قمصر (وقت آزاد برای صرف ناهار در قمصر و یا صرف ناهار در باغ پرندگان قمصر)، حرکت به سوی ابیانه و دیدار از روستای ابیانه و ساعت ۱۸:۰۰ برگشت به سوی تهران.
  سفرنامه تور گلاب گیری نیاسر قمصر یک روزه اردیبهشت 1403
  ساعت ۵ صبح حرکت از تهران به سوی کاشان،صرف صبحانه در رستوران مسیر کاشان، ساعت ۱۰:۰۰ صبح ورود به نیاسر و دیدار از باغ های گل و مراسم گلابگیری در نیاسر (وقت آزاد برای صرف ناهار در نیاسر و یا صرف ناهار در هتل نیاسر و یا رستوران در کاشان)، حرکت به سوی قمصر و دیدار از باغ گل های قمصر  و ساعت ۱۸:۰۰ برگشت به سوی تهران.

  خدمات تور گلاب گیری کاشان
  سفر یک روزه از صبح تا شب با اتوبوس توریستی، همراهی راهنمای تور از ابتدا تا انتهای تور، بیمه مسافرتی، پرداخت ورودیه اماکن مورد بازدید( به عهده مسافر می باشد )، پذیرایی صبحانه و نهار.
  سوغاتی های تور گلاب گیری کاشان
  سوغاتی های این تور گلاب است و عرقیجات گیاهی حرفه ای کاشان وکلوچه کاشان و باقلوای مخصوص کاشان.

  گلابگیری-در-تور-گلابگیری-کاشان

  آبشار نياسر کاشان در موقعیت جغرافیایی E510846 N335818 در استان اصفهان واقع است. آبشار نياسر يکي از ديدني هاي اين منطقه است. نياسر در چهل کيلومتري غرب کاشان، در دامنه ارتفاعات کرکس واقع شده است و همه ساله در فصل بهار با به گل نشستن گلستان هاي آن، زمزمه سفر به اين شهر آغاز مي شود. نياسر مجموعه اي از آثاري ارزشمند و تاريخي است. باغ زيباي تالار، مشرف به شهر نياسر بوده و بناي اين باغ متعلق به دوره صفويه مي باشد. آتشکده نياسر و بناي چارتاقي، تاريخي چند هزار ساله دارد و آن را به اردشير بابکان نسبت مي دهند. چشمه اسکندر که از قديمي ترين چشمه هاي شناخته شده در ايران مي باشد، پس از طي مسيري طولاني از ميان باغ تالار گذشته و آبشار زيباي نياسر را تشکيل مي دهد. همچنين غار نياسر معروف به غار رييس نيز به دوره پارتيان منسوب بوده و شهرت بسياري دارد. مجموعه آثار تاريخي و طبيعي نياسر بر روي سطح وسيعي از دنباله تالارکوه قرار گرفته که با ديوارهاي سنگي به ارتفاع حدود سيصد متر، مشرف به منطقه نياسر خودنمايي مي کند. آبشار نياسر در ابتداي مجموعه تاريخي اين شهر واقع شده و دامنه هاي آن از گياهان سرسبز و زيبايي پوشيده شده است. اين آبشار مهمترين جاذبه توريستي اين ديار به شمار مي رود.

  کاشان، شهر گل و گلاب، شعر و شاعری و باغ و بناهای تاریخی است که معماری و آداب و رسوم این شهر برای هر فردی جذاب است. در این بخش با راهنمای سفر به کاشان به دل داستان های جذاب این شهر می رویم؛ با آب و هوای کاشان و مقاصد گردشگری آن آشنا می شویم و هر آنچه برای یک سفر دل انگیز به این شهر باستانی و زیبا نیاز داشته باشید، به شما می گوییم. اگر با خرید تور کاشان به فکر یک سفر تمام عیار و لذت بخش هستید، این راهنما می تواند لذت و چاشنی سفر شما را بیشتر هم کند. پس همراه ما باشید و قبل از بستن چمدان ها، کاشان را بیشتر بشناسید.

  کاشان، شهر گل و گلاب، شعر و شاعری و باغ و بناهای تاریخی است که معماری و آداب و رسوم این شهر برای هر فردی جذاب است. در این بخش با راهنمای سفر به کاشان به دل داستان های جذاب این شهر می رویم؛ با آب و هوای کاشان و مقاصد گردشگری آن آشنا می شویم و هر آنچه برای یک سفر دل انگیز به این شهر باستانی و زیبا نیاز داشته باشید، به شما می گوییم. اگر با خرید تور کاشان به فکر یک سفر تمام عیار و لذت بخش هستید، این راهنما می تواند لذت و چاشنی سفر شما را بیشتر هم کند. پس همراه ما باشید و قبل از بستن چمدان ها، کاشان را بیشتر بشناسید.
  معرفی شهر کاشان
  کاشان یکی از شهرهای زیبا و بی نظیر استان اصفهان است که بیشتر مردم با شنیدن نام آن به یاد رویداد گلاب گیری هر ساله آن می افتند. اما این شهر در کنار آداب و رسوم جذاب خود که عطر گل های بهاری را در سرتاسر آن پخش می کند، از قدیمی ترین شهرهای ایران هم به حساب می آید. تپه های سیلک که جزء اولین نشانه های تمدن هستند، در این شهر به چشم می خورند. از طرف دیگر معماری این شهر قدیمی، دل تمام گردشگران داخلی و خارجی را تصاحب می کند که دل کندن از آن کار هر کسی نیست! با قدم گذاشتن در این شهر جذاب، پا به دل یک داستان تاریخی سرشار از کاشی های رنگی و عطر و گل و گلاب می گذارید؛ داستانی که با قدم زدن در کوچه پس کوچه های شهر شما را مجذوب خواهد کرد.

  آب و هوای کاشان و بهترین فصل سفر
  برای سفر به این دیار دوست داشتنی اولین چیزی که باید از آن اطلاع پیدا کنید، آب و هواست تا در بهترین فصل سفر به کاشان راهی آنجا شوید. کاشان به طور کلی آب و هوای گرم و نسبتا بیابانی دارد. دمای هوا در این شهر تقریبا کویری در پاییز و زمستان از ۳ درجه پایین تر نمی آید؛ اما در گرم ترین روزهای تابستان باید انتظار دمای ۴۰ درجه سانتی گراد را هم داشت که واقعا غیر قابل تحمل می شود! مانند تمام شهرهای گرم و خشک، بهترین زمان سفر به کاشان پاییز و اوایل فصل بهار یعنی تا اردیبهشت ماه است. اگر تحمل گرما را ندارید، پاییز زمان بهتری برای سفر به این شهر تاریخی خواهد بود؛ اما اگر می خواهید در ضیافت گلاب گیری و عطر گل های بهاری مدهوش شوید، بهترین زمان سفر، اردیبهشت ماه است. در این ماه دمای هوا از ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد می تواند متغیر باشد که بهتر است آن را از طریق ایستگاه های هواشناسی بررسی کنید.
  البته اگر عادت به سفرهای اقتصادی دارید و نمی خواهید برای اقامت یا خورد و خوراک هزینه زیادی بپردازید، بهتر است پاییز راهی کاشان شوید. در فصل بهار به خصوص اردیبهشت و خرداد ماه، بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی برای تماشای گلاب گیری به این شهر سفر می کنند که بالطبع می تواند روی هزینه های سفر شما تاثیر بگذارد.

  جاهای دیدنی و گردشگری کاشان
  در گوشه گوشه شهر کاشان می توانید تاریخ را مرور کنید. این شهر از ابنیه تاریخی، ساختمان های قدیمی و معماری های کهن سرشار است. اما در کنار بناهای تاریخی، روستاها و طبیعت دل نواز کاشان نیز، شما را در آغوش سبز خود می کشند. برای تماشای تمام آثار و مقاصد گردشگری کاشان شاید لازم باشد ماه ها در این شهر کوچک که داستان های بزرگ در خود دارد، زندگی کنید.
  بناهای تاریخی کاشان
  به هر نقطه از کاشان که پا بگذارید یک داستان تاریخی هیجان انگیز شما را مجذوب می کند. از داستان های تاریخی ۸۰۰۰ ساله در تپه سیلک که نشانی از قدیمی ترین تمدن در کاشان بوده تا حمام فین که داستان قتل امیر کبیر را در کاشی های خود به یادگار دارد. برخی از جذاب ترین بناهای تاریخی این شهر شامل خانه بروجردی ها (سفر به تاریخ قاجاری)، خانه طباطبایی ها (داستان تجارت فرش در عهد ناصرالدین شاه)، خانه عامری ها (تماشای بلندترین بادگیرهای شهر با معماری قاجاری)، حمام میراحمد (لذت از تلالو خورشید در گنبد شیشه ای با عدسی)، خانه عباسیان (قدیمی ترین خانه کاشانی)، مدرسه سلطانیه و بسیاری از بناهای دیگر می شود. جالب اینکه با توجه به نزدیک بودن این بناها به یکدیگر، می توانید به راحتی در یک روز داستان تاریخی خود را از کاشان کامل کنید.
  مقاصد گردشگری طبیعی در کاشان
  در کنار قدمت تاریخی کاشان، تماشای آثار طبیعی و سفر به طبیعت بکر این شهر هم خالی از لطف نخواهد بود. اگر می خواهید لذت گلاب گیری را از نزدیک بچشید، قمصر کاشان منتظر شماست؛ یکی از بی نظیر ترین مناطق طبیعی روی کره زمین که با عطر گل های بهاری شما را سرمست خواهد کرد. روستای ابیانه یکی دیگر از مقاصد گردشگری طبیعی کاشان است که نباید آن را از دست داد. در این روستای خوش آب و هوا به ضیافت رنگ ها در طبیعت بروید و در کنار تماشای معماری قدیمی روستا، هوای پاک و طبیعت بکر آن را نوش جان کنید. غار نیاسر (غاری ۲ هزار ساله که به دست انسان برای مراسم مذهبی کنده شده است)، آتشکده خرمدشت (آتشکده ای مربوط به عصر ساسانیان)، شهر زیرزمینی اویی یا نوش آباد (بزرگترین شهر زیر زمینی در جهان)، روستای کمال الملک یا کله (روستای ییلاقی و مهد فرهنگ و دانش)، روستای ون (طبیعت سرسبز و دشت خوش آب و رنگ) و بسیاری از مقاصد طبیعی دیگر نیز در کاشان وجود دارد که بد نیست سری به آنها بزنید و یک روز فوق العاده را در سکوت و سکون ذهن بگذرانید.

  اگر قصد مسافرت به این شهر زیبا را دارید با سفرهای دورونزدیک همراه ما باشید تا دیدنی‌های این شهر را به شما معرفی نماییم.  چگونه به کاشان سفر کنیم؟
  برای سفر به کاشان مسیر زمینی و هوایی در اختیار شما قرار دارد. اگر با خرید بلیط هواپیما چارتر می خواهید هر چه سریع تر به این شهر زیبا برسید، باید بدانید که فرودگاه کاشان در ۱۲ کیلومتری جاده قدیم کاشان - نطنز قرار دارد. البته پروازهای این شهر در حال حاضر فقط در دو مسیر کاشان مشهد و کاشان تهران دنبال می شود. از فرودگاه این شهر تا مرکز شهر، معمولا کمتر از نیم ساعت فاصله زمانی خواهید داشت.
  روش دیگر سفر به کاشان از طریق قطار است. ایستگاه راه آهن کاشان در بلوار ملاصدرا قرار دارد و مسافرت با قطار به این شهر از شهرهای تهران، اصفهان، بندرعباس، شیراز، یزد و مشهد امکان پذیر است.
  امکان مسافرت زمینی به کاشان از طریق اتوبوس و اتومبیل شخصی هم وجود دارد. ترمینال مسافربری کاشان در میدان زجاجی واقع شده و به تمام شهرهای ایران اتوبوس دارد. اما اگر می خواهید با اتومبیل شخصی سفر کنید، لذت تماشای نمک زارهای بین راهی و کویر هم نصیب‌تان می شود. برای سفر به کاشان از تهران بهترین مسیر اتوبان تهران_قم است که با رسیدن به قم باید مسیر خود را از اتوبان قم – کاشان دنبال کنید.

  حمل و نقل عمومی در کاشان
  در شهر کاشان حمل و نقل عمومی تنها شامل تاکسی، اتوبوس و سیستم تاکسی بی سیم می شود. هنوز سیستم های حمل و نقل پیشرفته تر همچون B.R.T و مترو در این شهر راه اندازی نشده اند. با این حال با وجود تاکسی های آنلاین نیازی نیست نگران سفرهای درون شهری خود باشید. بیشتر اماکن تاریخی در داخل شهر قرار گرفته اند که از هر مسیری می توان برای آن تاکسی یا اتوبوس پیدا کرد. علاوه بر این با وجود سیستم تاکسی بی سیم کاشان، کافی است با شماره ۵۵۱۱۰ تماس بگیرید تا در مدت زمان کوتاهی یک سرویس دربست در اختیار شما باشد. معمولا هزینه سرویس تاکسی بی سیم در کاشان نسبت به تاکسی های دربست درون شهری و تاکسی های آنلاین، مقرون به صرفه تر است.
  یکی دیگر از روش های حمل و نقل جالب در این شهر استفاده از دوچرخه است. از آنجایی که کاشان بافتی قدیمی دارد و شاید تاکسی و اتوبوس نتواند راهی کوچه پس کوچه های تنگ آن شود، استفاده از دوچرخه بهترین راه است. خانه دوچرخه کاشان به گردشگران دوچرخه اجاره می دهد تا علاوه بر ورزش، از تماشای این شهر به روش جدید، لذت ببرند.
  پایانه اتوبوس، ایستگاه قطار و فرودگاه کاشان کجاست و چگونه از آنها به مرکز شهر برویم؟
  فرودگاه کاشان در ۱۲ کیلومتری جنوب این شهر واقع شده است. این فرودگاه در حد فاصل دو جاده اصلی کاشان یعنی کاشان-نطنز به اصفهان و کاشان-یزد به کرمان قرار دارد. آدرس دقیق فرودگاه در میدان بسیج و بالاتر از شهرک صنعتی امیر کبیر است. برای اینکه از فرودگاه به سمت مرکز شهر بروید می توانید از تاکسی ها یا خط ویژه اتوبوس استفاده کنید. همچنین برای رانندگی با اتومبیل شخصی از طریق جاده نظنز-کاشان وارد بلوار شهدا شده و در ادامه، مسیر خود را به مرکز شهر دنبال کنید.
  ایستگاه راه آهن کاشان فاصله دوری از مرکز شهر ندارد. این ایستگاه در کمربندی ملاصدرا و میدان زجاجی قرار گرفته که تاکسی و خط ویژه اتوبوس برای سفر به مرکز شهر را دارد. از طریق بلوار ملاصدرا و خیابان طالقانی می توانید از راه آهن به سمت مرکز شهر رانندگی کنید.
  ترمینال مسافربری کاشان نیز بالاتر از ایستگاه راه آهن این شهر در میدان شهید زجاجی واقع شده است که برای سفر از آن به مرکز شهر تاکسی و اتوبوس وجود دارد. کافی است از طریق بلوار خلیج فارس به سمت مرکز شهر راهی شوید.
  هتل ها و محل های اقامت کاشان
  از آنجایی که بسیاری از افراد در فصل گلاب گیری به این شهر زیبا و دوست داشتنی سفر می کنند، بسیاری از اقامتگاه های ارزان تا هتل های لوکس در این شهر قرار دارند که با توجه به رفاه و راحتی خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. علاوه بر انواع هتل ها، مسافرخانه و اقامتگاه های مختلف، در روزهایی از سال که گردشگران زیادی به کاشان روانه می شوند، مردم این شهر نیز خانه های خود را به افراد اجاره می دهند.
  هتل های لوکس و البته کمی گران قیمت این شهر شامل هتل نگارستان، امیر کبیر، هتل خانه رز و سرای عامری ها می شود که یک خانه بازسازی شده قدیمی است. البته هتل های ارزان قیمت تری هم می توان در این شهر پیدا کرد که شامل هتل سنتی منوچهری، هتل سنتی خانه مرشدی، مهینستان راهب، هتل خانه ایرانی، اقامتگاه بومگردی سرای درب باغ، اقامتگاه خانه احسانی و موارد دیگری است که همگی در مرکز شهر و نزدیک به بناهای تاریخی قرار گرفته اند.
  اگر بودجه محدودی برای اقامت در کاشان در نظر گرفته اید، نگران نباشید. هتل های اقتصادی و مقرون به صرفه ای هم در این شهر وجود دارند. هتل آپارتمان گلشن، هتل آپارتمان شیرین، هتل سیاح، هتل مریم، هتل سنتی نگین، کمال الملک و موارد دیگر در دسته هتل های ارزان کاشان قرار می گیرند.

  غذاهای محلی
  یکی از لذت های سفر به هر شهری، چشیدن طعم غذاهای محلی آن شهر است که خاطره ای ماندگار در ذهن شما به جای می گذارد. کاشان شهری است که به داشتن غذاهایی نظیر عدس پلو، اشکنه، گوشت لوبیا، کوفته چغندر، عدس بادمجان، قیمه ریزه، لوبیای سرکه شیره، گوشت کلم و کدو و غذاهای دیگری معروف است. اگر به این شهر تاریخی سفر کردید، فراموش نکنید که طعم تاریخ را با چشیدن غذاهای خوش عطر و بو و خوشمزه این شهر، زیر زبان خود نگه دارید!
  برای چشیدن طعم این غذاها، رستوران های سنتی مختلفی در کاشان قرار دارند. رستوران سنتی باغ مظفر یکی از بهترین رستوران های این شهر است که در خیابان علوی قرار گرفته است. یک رستوران دیگر به نام رستوران مظفری نیز در کاشان و در خیابان علوی (روبروی خانه طباطبایی ها) قرار دارد که پیشنهاد می کنیم غذاهای آنجا را هم از دست ندهید. رستوران جوان در خیابان مطهری و نرسیده به میدان ولیعصر از دیگر رستوران های زیبای این شهر است که غذاهای محلی کاشان در آن توسط چیره دست ترین آشپزها آماده می شوند. کافه خانه عامری ها و شربت خانه سنتی امین الدوله هم از کافه های باصفای کاشان محسوب می شوند که شما را به ضیافت عطرها و طعم های ماندگار دعوت می کنند.

  هزینه های سفر
  هزینه سفر به کاشان با توجه به برنامه ای که برای سفر خود در نظر گرفته اید، می تواند کاملا مقرون به صرفه تا کمی گران قیمت باشد. برای بررسی هزینه های سفر به کاشان در ادامه تخمینی از هزینه بلیط های مسافرتی، خورد و خوراک و هزینه اقامت را خواهیم داشت.
  بازه قیمتی بلیط اتوبوس به کاشان: بین ۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر نفر با توجه به شهر مبدا
  بازه قیمتی بلیط قطار به کاشان: ۱۴۰ هزارتومان تا ۷۰۰ هزار تومان برای هر نفر
  بازه قیمتی بلیط هواپیما: بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و پانصد هزار تومان برای هر نفر
  هزینه تقریبی هر وعده غذایی در کاشان: با توجه به رستوران انتخابی هزینه هر وعده غذا برای هر فرد بین ۵۰ هزارتومان و بیشتر خواهد بود.
  هزینه تقریبی هر شب اقامت در کاشان: به طور معمول ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان در هتل های متوسط و لوکس، در هتل های ارزان قیمت و اقامتگاه های کوچک تر هزینه تقریبی ۱۰۰ هزار تومان برای هر شب (این مقدار با توجه به زمان سفر می تواند متغیر باشد)
  مراکز خرید و بازارها
  نمی شود با خرید بلیط هواپیما یا وسایل حمل و نقل دیگر به شهری سفر کرد، اما به سراغ بازارها و مراکز خرید آنجا نرفت؛ شهر کاشان هم از این قاعده مستثنی نیست. در شهر کاشان هم بازارهای سنتی و هم بازارهای جدیدتر برای خرید سوغات و اقلام مختلف گردشگران وجود دارد.
  بازار سنتی و سرپوشیده شهر کاشان در خیابان بابا افضل و میدان کمال الملک قرار گرفته که می توان بافت سنتی و قدیمی آن را یکی از با شکوه ترین بازارها دانست. این بازار علاوه بر اینکه صنایع دستی کاشان را در اختیارتان قرار می دهد، از جاذبه های گردشگری کاشان هم محسوب می شود. پس حتی اگر قصد خرید نداشتید، در سفر به کاشان، تماشای شکوه و عظمت این بافت سنتی و دوست داشتنی را از دست ندهید.
  طاق ها و گنبدهای بازار سنتی کاشان یادگاری از داستان های تاریخی سه عهد صفویه، زندیه و قاجاریه است و در بازار تیمچه های مختلفی برای تهیه اقلام گوناگون وجود دارد. مس، پارچه، کفش و سوغات کاشان از اقلامی هستند که با بازدید از این بازار می توانید خریداری کنید.لاوه بر این بازار، بازار بزرگ صفویه نیز از دیگر مراکز خرید شهر کاشان محسوب می شود که در خیابان شهید رجایی قرار گرفته است. این بازار به همراه مرکز خرید گلستان، مجتمع تجاری سبز، مجتمع تجاری شفق و مجتمع تجاری سفید از مراکز خرید لوکس شهر کاشان محسوب می شوند که می توانید برای خرید اقلام مختلف سری به آنها بزنید.

  جشنواره ها و مراسم آیینی و فرهنگی کاشان
  از گذشته های دور، کاشان با مراسم گلاب گیری خود معروف بوده است. جالب است بدانید با توجه به اسناد به دست آمده، ایرانیان اولین مردمانی بودند که توانستند دستگاهی برای تقطیر مایعات اختراع کنند و روش های گلاب گیری و عرق گیری از گیاهان را ابداع کردند. اولین فردی که توانست با تقطیر عصاره گل سرخ به نوعی جوهره آن را بگیرد و از گل های محمدی، گلاب درست کند؛ کسی نبود جز ابو علی سینا!
  مراسم گلاب گیری در کاشان یک آیین سنتی و بسیار قدیمی است که در گذشته به آن «لتان» می گفتند. در گذشته این مراسم به این گونه بود که گل ها چیده و جمع آوری شده و سپس به کمک دام ها به سمت کارگاه های گلاب گیری روانه می شدند. در طول مسیر ساز و دهل، شادی و سرمستی را بین افراد پخش می کرد. هر چند امروزه نیز همچنان این مراسم در برخی از روستاهای کاشان انجام می شود.
  گلاب گیری در اواسط اردبیهشت ماه تا اواسط خرداد انجام می شود. گل های محمدی چیده شده و به کارگاه های گلاب گیری می روند تا با روش های جدید، جوهره گل های سرخ را خارج کنند. اگر می خواهید مراسم گلاب گیری را تماشا کنید، قمصر و نیاسر بهترین مقاصد شما خواهند بود. در طی این مراسم بازدیدکنندگان با شربت های گیاهی پذیرایی شده و در کنار یکدیگر جشن می گیرند.
  علاوه بر مراسم سنتی گلاب گیری، چند سالی است که هم زمان با نوروز، جشنواره نمایش های آیینی و سنتی نیز به راه است. در این جشنواره ها هنرهای سنتی ایران مثل رقص های محلی و نقالی دنبال شده و فرهنگ سنتی پاس داشته می شود.
  سوغاتی کاشان
  سوغاتی هر شهر یادگاری از آن شهر است که طعم لذیذ سفر را همراه ما به خانه می آورد. کاشان بیش از هر چیز به شهر گل و گلاب معروف است و گلاب قمصر و گلاب کاشان یکی از بهترین انواع گلاب ها محسوب می شوند که می توانند با عطر مدهوش کننده خود، رنگ و بویی نو به خانه‌تان بدهند. گل محمدی خشک شده هم می تواند یکی از بهترین سوغاتی های این شهر باشد.
  علاوه بر گل و گلاب، عرقیجات گیاهی را به عنوان سوغات کاشان می شناسند. عرق بیدمشک، دارچین و انواع دیگر عرقیجات گیاهی را از این شهر تهیه کنید و از طعم منحصر به فرد آنها لذت ببرید.
  راهنمای سفر به کاشان
  کاشانی ها به پختن انواع شیرینی و کلوچه هم معروف اند و با دستان پرتوان خود انواع شیرینی های خوشمزه را تولید می کنند. کلوچه و پشمک، باقلوای کاشانی، حلوا ارده، قطاب، ارده شیره، نقل بید مشکی، حاجی بادامی، جوزقند و خوراکی های خوشمزه دیگر این شهر را از شیرینی سرای نانک در خیابان بهشتی خریداری کنید.
  در کنار خوراکی ها و شربت های خوشمزه، صنایع دستی کاشان هم حرفی برای گفتن دارند. معروف ترین صنایع دستی این شهر شامل گیوه نشلجی، فرش، انواع کاشی کاری ها و سفالینه های مختلف می شود. سفال و سرامیک کاشان شهرت زیادی دارد که می توانید با تهیه یکی از این ظروف زیبا که با دست ساخته می شود، خانه خود را زینت بخشید.

  کاشان کجاست؟
  کاشان یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که در استان اصفهان واقع شده است. این شهر که بعد از خود شهر اصفهان، پر جمعیت‌ترین شهر استان است، همواره از مقاصد توریست‌های داخلی و خارجی بوده است. کاشان قدمتی در حدود 7 هزار سال دارد و از اولین مراکز سکونت دسته جمعی انسان‌ها بر روی کره‌ی زمین به شمار می‌رود. این شهر کویری ایران دارای 304487 نفر جمعیت است که غالب آن‌ها مسلمان و شیعه بوده و به لهجه‌ی کاشانی که شاخه‌ای از زبان فارسی است صحبت می‌نمایند. دارالمومنین ایران علاوه بر آثار تاریخی، به خاطر فرش‌های نفیس و گل و گلابش نیز در سطح جهان شهرت دارد. همه‌ی این عوامل سبب شده که تورهای گروهی سفر به کاشان یکی از محبوب‌ترین تورها در میان گردشگران باشد و افراد زیادی تمایل دارند از طریق این تورها لحظات شاد و خاطره انگیزی را در این شهر تاریخی سپری کنند.

  تاریخچه گلاب و گلاب گیری در ایران:

  ایران سرزمین و زادگاه گل محمدی است. کشت این گل در کاشان سابقه چند هزار ساله دارد و به جاهای دیگر دنیا نیز منتقل شده است. کشف لوح باستانی گل سرخ در سیلک کاشان، اثباتی بر این موضوع است. بعدها این گل به بین النهرین و شهرهای اور و بابل برده شد؛ در الواح باستانی 4500 سال پیش نیز به کاشت گل رز توسط پادشاه اکد اشاره شده است. نقل است اولین بار اسکندر مقدونی گلاب را از ایران به سرزمین های دیگر برد. ابن سینا اولین کسی بود که خواص گلاب روی قلب و مغز را کشف کرد. در ادبيات ايران واژه گلاب نماد پاكی، زندگی و عشق است و در شعر پارسی نمونه های فراوانی از آن به چشم می خورد.

  ایرانیان، نخستین افرادی بودند که به خواص خوراکی و درمانی گل سرخ پی بردند. طبق اسناد بین‌المللی، مبدا تولید گلاب، ایران است. گل محمدی یا گل سرخ یکی از گیاهان بومی ایران به شمار می‌رود و تا حدود ۳۵۰ سال پیش غیر از ایران در منطقه دیگری نمی‌روییده است. در دوره صفوی، گل سرخ به‌همراه دستگاه‌های ویژه گلاب گیری، از ایران به ترکیه، سوریه و بلغارستان صادر شده است. در قرن هشتم و نهم میلادی، گلاب یکی از مهم‌ترین کالاهای تجاری ایران بوده و از طریق جاده ابریشم به چین و هند صادر می‌شد.

  حدود هفت هزار سال است که ایرانیان گل سرخ می‌کارند و آیین گلاب گیری در ایران قدمتی ۱۰۰۰ ساله دارد. در گذشته گلاب گیری تنها به‌شکل سنتی انجام می‌شد اما امروزه با پیشرفت علم و مکانیزه‌شدن ابزارآلات، علاوه بر شیوه سنتی، از شیوه صنعتی نیز استفاده می‌شود. گلاب گیری در کاشان تقریبا به‌شکل سنتی اجرا می‌شود و تنها تغییراتی در جنس ابزارآلات انجام شده است.

  معرفی شهر کاشان:

  کاشان، مرکز شهرستان کاشان در استان اصفهان می‌باشد. کاشان را دارالمومنین، شهر گل و گلاب، شهر خانه‌های تاریخی و پایتخت فرش جهان می‌خوانند.

  شهر کاشان علاوه بر اماکن تاریخی و گردشگری خود که برای گردشگران داخلی و خارجی بسیار جذاب است، هرساله جشنواره‌ها و مراسم سنتی ویژه‌ای برگزار می‌کند که از معروف‌ترین آن‌ها، مراسم گلاب گیری است و علاوه بر کاشان، در بخش‌ها و روستاهای اطراف آن هم اجرا می‌شود.

  اردیبهشت‌ماه می‌تواند مناسب‌ترین زمان برای سفر به این منطقه باشد. می‌توانید در کنار تماشای آیین سنتی گلاب گیری، از جاهای دیدنی کاشان هم بازدید کنید و سفری خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی داشته باشید.

  در طول چند هفته‌ای که مردم شهر مشغول مراسم گلاب گیری‌اند، عطر گل و گلاب در جای‌جای شهر می‌پیچد و فضایی معنوی حال‌وهوای کاشان را در بر می‌گیرد. دو شهر قمصر و نیاسر مرکز اصلی گلاب گیری کاشان به شمار می‌روند و حجم زیادی از باغ‌های گل محمدی را به خود اختصاص داده است.

  جاذبه های گردشگری شهر کاشان:

  کاشان شهری با تاریخ کهن است و در هر گوشه اش می توان جاذبه ای تاریخی دید. نام بردن از تمامی دیدنی های این شهر در این مجال نمی گنجد اما در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

   باغ فین کاشان:

  باغ فین یکی از زیباترین جاهای دیدنی کاشان است که خیلی به فرهنگ و معماری ایرانی نزدیک است. این بنا قدمت زیادی دارد و بنا بر نوشته‌های تاریخی، جمشید پادشاه ایرانی حکم ساخت آن را صادر کرده است. زیبایی این باغ از جاهای دیدنی کاشان توجه پادشاهان زیادی را جلب کرده است تا جایی که در زمان فرمانروایانی «آل‌بویه» و «ایلخانان» بر وسعت آن افزوده شده است. در این بین پادشاهانی هم بوده‌اند که دست به مرمت آن زده‌اند. شاید برای شما جالب باشد که باغ فین یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های ثبت‌شده در یونسکو است.

  حمام فین کاشان:

  یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی کاشان که توجه بسیاری به آن می‌شود، دو حمام این شهر است. یکی از این حمام‌ها در جنوب باغ فین قرار دارد که با نام حمام فین شناخته می‌شود. بنا بر مدارک تاریخی این حمام به فرمان فتحعلی شاه ساخته شده و مخصوص اشراف‌زاده‌ها بوده است. حمام دیگری هم در این بخش قرار دارد که در عهد صفویان برای خدمه ساخته شده بود. بنابراین عمر حمام خدمه بیشتر از حمام اشراف‌زاده‌هاست. در خزینه حمام خدمه، هفت کاشی وجود دارد که مورخان گفته‌اند عمر ۵۰۰ساله دارد. جالب است بدانید که امیرکبیر یا همان قائم مقام فراهانی در این بخش به قتل رسید. مرگ او ناگوارترین حادثه تاریخی است که در تاریخچه این بنا ثبت شده است.

  حمام سلطان امیر احمد:

  حمام سلطان امیر احمد هم یکی از شاهکارها و جاهای دیدنی کاشان است که جذابیت آن کمتر از حمام فین نیست. این بنای هنری در بافت تاریخی کاشان جای گرفته است، بنابراین بعد از دیدن آن به‌راحتی می‌توانید به خانه بروجردی‌ها، خانه عباسیان و خانه طباطبایی‌ها هم بروید. در جوار این حمام، امامزاده‌ای هم قرار دارد که نام خود را به این حمام بخشیده است. این حمام با کاشی‌های آبی و طلایی و گچ‌بری‌های بسیار زیبا و هنرمندانه‌ای که دارد هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. حالا به این ویژگی‌ها نقاشی‌های زیبای دیواری، شیشه‌های رنگی و سقف‌های طاقی هم اضافه کنید و ببینید چه محشری می‌شود.

  علاوه بر معماری و تزیینات داخلی، پشت بام این مکان از جاهای دیدنی کاشان هم به انواع طرح‌ها و رنگ‌ها مزین شده است. در یک کلام می‌توانیم بگوییم که این حمام ساخته شده برای عکاسی‌های ناب و حرفه‌ای.

   بازار سنتی کاشان:

  یکی از جاهای دیدنی کاشان بازار سنتی آن است. این بازار در سال ۱۳۵۵ به ثبت رسیده و جزء آثار ملی به حساب می‌آید. به‌گفته مورخان و باستان‌شناسان قدمت این بازار بزرگ و با شکوه به زمان صفویان برمی‌گردد. بازار سنتی کاشان در نزدیکی شاهراه‌های تجارتی باستانی قرار گرفته که نشان می‌دهد در عهد باستان رونق زیادی داشته است. این بازار بنای گسترده‌ای دارد که شامل بخش‌‌های زیادی ازجمله مسجد میدان میرعماد، کاروان‌سرای میرپنج، زغالی‌ها، غفارپور، رباط، بروجردی‌ها، نراقی‌ها، تیمچه امین‌الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سیدآقا، تیمچه صباغ، آب‌انبار بالا بازار و در زنجیر، حسینیه سوراخ ریسمان، مسجد کفش‌دوزک‌ها، مسجد بالا بازار و مسجد طمقاچی‌ها می‌شود.

  درون بازار از جاهای دیدنی کاشان هم افراد زیادی مشغول به کارند. مثلاً ابتدای آن در اختیار آهنگران و رنگرزی‌هاست و در قسمت‌های دیگر هم می‌توانیم کفش دوزها، خیاط‌ها و پارچه‌فروش‌ها را ببینیم که با اشتیاق مشغول فروختن اجناس خود هستند.

  شهر زیرزمینی نوش‌آباد:

  از مکان های توریستی کاشان شهر زیرزمینی نوش آباد است. همان طور که از نام آن پیداست، این منطقه اسرارآمیز در عمق چهار تا هجده‌متری سطح زمین قرار دارد. محققان می‌گویند این بنای تاریخی پیش از ظهور اسلام به‌دست انسان‌های باستان به‌منظور استفاده‌های نظامی و دفاعی ساخته شده است.

  شهر زیرزمینی از جاهای دیدنی کاشان در نوش‌آباد واقع شده که نزدیک شهر کاشان است. این شهر سه طبقه دارد که طبقات آن را اتاق‌ها، تونل‌ها، راهروها، چاه‌ها و … تشکیل داده است. چاه‌های قائم، این طبقات را به هم وصل می‌کند. خیلی‌ها این شهر زیرزمینی را با نام شهر اویی نیز می‌شناسند.

  مسجد صفوی میرعماد:

  این مسجد تاریخی که برای دوره سلجوقی‌هاست، چیزی حدود چند قرن قبل ساخته شده است. مسجد صفوی در جنوب میدان فیض و کنار بازار بزرگ شهر ساخته شده است. مسجد صفوی از جاهای دیدنی کاشان هم سردر هم محراب مربعی‌شکل و هم چهار ایوان داشته است. در حال حاضر هرچند همه این بخش‌های بنا وجود دارد، اما چندان جلال و شکوهی از گذشته در آن باقی نمانده است. جالب است بدانید محراب قدیمی این مسجد در موزه اسلامی برلین آلمان نگهداری می‌شود.

  قلعه جلالی کاشان:

  با توجه به قدمت بالای شهر کاشان، بناهای باستانی زیادی در آن یافت می‌شود.؛ حصار و قلعه جلالی یکی از این‌هاست که قدمت آن به زمان سلجوقیان در قرن پنجم بازمی‌گردد. این بنا که عموما از تیررس بسیاری از مسافران و گردشگران دور می‌ماند، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از بهترین اماکن دیدنی کاشان به‌حساب می‌آید. جالب است بدانید که در دوره صفویه و قاجاریه نیز از این قلعه برای محافظت از شهر استفاده می‌شده است.

   آرامگاه سهراب سپهری:

  سهراب سپهری یکی از خوش‌ذوق‌ترین شعرای معاصر است و همه ما با شهر «اهل کاشانم» و «آب را گل نکنید» او آشنا هستیم. سهراب سپهری در روستای مشهد اردهال و در جوار امام‌زاده سلطان علی ابن محمد باقر دفن شده و در حال حاضر یکی از محبوب ترین دیدنی های کاشان به‌حساب می‌آید. اگر اهل شعر و ادب و هنر هستید، در سفر به کاشان حتما به آرامگاه سهراب سپهری سری بزنید.

  خانه های تاریخی شهر کاشان:

  حتی اگر تابه‌حال به شهر کاشان سفر نکرده‌اید، قطعا نام خانه طباطبایی‌ها و خانه بروجردی‌ها به گوشتان خورده است. هر چند که این دو خانه باشکوه و دیدنی، از بهترین خانه های تاریخی کاشان به‌حساب می‌آیند، اما مسئله فقط به اینجا ختم نمی‌شود و در هر کوچه پس کوچه کاشان خانه‌هایی وجود دارد که از نظر تاریخی و معماری حائز اهمیت هستند. همچنین، بعضی از این خانه‌ها در حال حاضر به بوتیک هتل و اقامتگاه سنتی تبدیل شده‌اند و در زمان سفر به کاشان می‌توانید یکی از این خانه‌ها را برای اقامت انتخاب کنید. از دیگر خانه های قدیمی و تاریخی کاشان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

      خانه عامری‌ها

      خانه عباسیان

      خانه راهب

      خانه تاج

      خانه شریفیان

      خانه مرشدی و ...

  گلابگیری کاشان:

  کاشان، شهری زیبا و باستانی در استان اصفهان، میزبان گل های خوش عطر و رنگین است که در کویر مرکزی ایران رشد می کنند. از دیرباز، مردم کاشان به فرآوری گل ها برای تولید گلاب مشغول بوده اند. دربهار، کاشان با جشنواره گلاب گیری خود، مقصدی دلنشین برای گردشگران ایرانی و خارجی می شود. این جشنواره نمایشی زیبا و بویایی از فرآوری گل های رنگین است.

  گلاب گیری کاشان چه زمانی است؟

  فصل گلاب گیری در کاشان از دهه اول اردیبهشت شروع می‌شود و تا اوایل خردادماه ادامه دارد. جشنواره گلاب از ۱۵ اردیبهشت به مدت 10 روز برگزار می شود. مردم محلی معتقدند نور خورشید از عطر و طراوت گل کم می کند. برای همین بهترین زمان برای حضور در مراسم گل چیدن و گلاب گیری صبح زود قبل از طلوع آفتاب است. چیدن گل توسط زنان و دختران انجام می شود که گل ها را در چادر شبی محلی به نام چاچب جمع می کنند. شما به راحتی می توانید با توجه به تاریخ گلاب گیری در کاشان از ابتدای اردیبهشت وارد کارگاه های کوچک روستایی شوید و از اول تا آخر ماجرای گلاب گیری را ببینید و یاد بگیرید.

  مراسم گلاب گیری کاشان:

  رسم گل غلطان در کاشان به این صورت است که نوزاد را در گلبرگ های تازه چیده قرار می دهند تا همیشه سلامت و تندرستی باشد. در گذشته چیدن گل در کاشان و بردن آن به کارگاه گلاب گیری با موسیقی و ساز همراه بوده است. هنوز در برخی مناطق کاشان همه گل‌ها را با شتر جمع آوری کرده و سپس گلاب گیری انجام می شود. قبلا کاشانی ها به مراسم گلاب گیری «لتان» می گفتند. در برخی جاها نیز گل های چیده شده را کنار رودخانه‌ می‌برند و بعد از خواندن دعاهای مذهبی آماده گلاب گیری می کنند.

  روش گلاب گیری سنتی کاشان:

  روش سنتی گلاب گیری بیش از 4 ساعت زمان می برد. برای هر بار گلاب گیری بین 90 تا 120 کیلو گل محمدی نیاز است و 4 بار در یک شبانه روز عمل تقطیر انجام می شود. از یک کیلو گل، بیشتر از یک لیتر گلاب تقطیر می شود. معمولا تقطیر اول دارای خلوص و کیفیت بالاتری است.

  مراحل گلاب گیری:

  وقتی به کارگاه های گلاب گیری در کاشان می رسید، برای خنک کردن شما از گرما، شربت های سرد برایتان می ریزند تا با آرامش فرآیند گلاب گیری را تماشا کنید. ابتدا برای شروع گلاب گیری، دیگ های ویژه را روی اجاق قرار می دهند. بسته به ظرفیت دیگ، گل های تازه را با آب حدود ۳ برابر خود مخلوط می کنند. با پوشاندن دیگ، شکاف های احتمالی آن را نیز می پوشانند تا بخار درون دیگ بماند. با افروختن شعله های اجاق و یا در بعضی موارد با سوزاندن هیزم فرآیند گلاب گیری که ۴ ساعت طول می کشد آغاز می شود. البته قبل از شروع مراسم معمولاً دیگ و گل ها را کنار رودخانه ها می برند و دعاهای مذهبی می خوانند. وقتی محتویات دیگ جوشید، بخار آن را از لوله ها به درون پارچ مسی بزرگ که توسط آب سرد خنک می شود رها می کنند. وقتی این بخارها سرد شوند گلاب ایجاد می شود. پارچ ها نیز حدود ۳۰ الی ۴۰ کیلو گلاب تولید می کنند.

  برای جداسازی عطر گل نیز باید لایه روغنی خیلی نازک که روی گلاب است، با سرنگ جمع آوری شود. اگر هم خواستید گلاب دو آتشه و سفارشی دارید دوباره باید گلاب را در دیگ جوشانید. مراسم گلاب گیری در کاشان جذبه بسیاری از گردشگران از داخل و خارج از کشور است که به «نیاسر» می روند تا این فرآیند زیبا را از نزدیک ببینند. در این جشنواره، گلاب گیرهای نمونه که گلاب و عرقیات با کیفیت بالا ساخته اند مورد تقدیر قرار می گیرند. خبرنگاران و مسئولین هم در این مراسم شرکت دارند و همچنین گل کاران نمونه ی این منطقه معرفی می شوند. همچنین مهمانان با شربت هایی که از گلاب تازه درست شده استفاده می کنند.

  مراسم گلاب گیری در چه شهرهایی برگزار می‌شود؟

  کاشان، قمصر، نیاسر و برزک معروف‌ترین مناطقی است که هرساله مراسم گلاب گیری را به جا می‌آورند. اما در این بین قمصرو نیاسرکاشان، مشهورترین مراسم گلاب گیری را برگزار می‌کند و گردشگران بسیاری را به‌سمت خود می‌کشاند.

   شهر نیاسر کاشان:

  یکی از خوش آب‌و‌هواترین مناطقی که در کاشان وجود دارد، شهر تاریخی نیاسر است. کهن باغ نیاسر یکی از شهرهای کاشان است که در 20 کیلومتری این شهر در استان اصفهان قرار دارد. این شهر آب و هوای معتدل و خنکی دارد و هرساله در ایام گلاب‌گیری که از 20 فروردین آغاز و تا آخر اردیبهشت ادامه دارد، هزاران گردشگر را به تماشای این مراسم زیبا و باشکوه. دعوت می‌کند. گل‌های محمدی نیاسر زودتر از کاشان و قمصر به ثمر می‌رسند. بنابراین همان طور که گفته شد، در سفر به نیاسر شما از بوی گل‌های محمدی در کوی  برزن آن سرمست خواهید شد.

  نیاسر که معمولا با آبشار آن شناخته می‌شود، منطقه‌ای است پر از ناشناخته‌ها. غار نیاسر، بچشمه اسکندریه، چهارطاق نیسار، حمام و آسیاب آبی آن که ساختار کارکردی آن به آبشار متصل است، بخشی از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی نیاسر به شما می‌رود. همچنین با سفر به نیاسر در فصل بهار، می‌توانید از جذابیت‌های مراسم گلاب گیری نیز بهره مند شوید.

  نیاسر به عنوان مرکز اصلی تولید گلاب و دیگر عرق‌ها و عصاره‌های گیاهی به طور گسترده‌ای مشهور است. باغ‌های دوست داشتنی نیاسر در دی ماه با شکوفه‌های بادام و در اردیبهشت که جشنواره سالانه گلاب و گلاب آغاز می‌شود با گل سرخ محمدی پوشیده می‌شود اما این تنها چیزی نیست که نیاسر به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهد. این شهر ترکیبی شگفت انگیزی است از جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی. تاریخ طولانی و قدیمی نیاسر، با داستان‌ها و افسانه‌های زیادی گره خورده است.

  جاذبه های گردشگری شهر نیاسر:

  نیاسر روستایی باستانی بوده‌است که در آثار جغرافیایی سده‌های ششم و هفتم از آن یاد شده‌است. آثار باستانی و طبیعی موجود نیاسر عبارت است از: چهارتاقی نیاسر، آبشار، کاخ صفوی تالار که بر روی آتشکده ساسانی ساخته شده، گرمابه صفوی، برج دیدبانی، پناهگاه زیرزمینی معروف به سوراخ رئیس، چنارهای کهنسال و چشمه و نیایشگاه مجاور آن که اکنون تبدیل به مسجد شده‌است.

  آتشکده نیاسر:

  چهارتاقی نیاسر که به آتشکده ساسانی نیاسر نیز معروف می‌باشد، یک ساختمان گنبدی شکل است که آن را متعلق به اواخر دوران اشکانی یا اوایل دوران ساسانی می‌دانند و بالاتر از چشمه اسکندریه قرار دارد. چار تاقی بر روی صخره‌ای قرار گرفته‌است و مشرف به بخش «تالار» روستا می‌باشد، از دور خود نمایی می‌کند. این بنایی است که معتقدند به دستور اردشیر بابکان، مؤسس سلسله ساسانیان ساخته شده‌است. آتشکده بنایی ۱۴×۱۴ متر می‌باشد که به صورت اتاقی به همراه یک گنبد می‌باشد. در چهار طرف اتاق دیواری وجود ندارد. چهار طاقی از سنگهایی که با گچ کنار یکدیگر قرار داده شده‌اند ساخته شده‌است. سنگ‌های به کار رفته در قسمت‌های پایینی بنا به شکل طبیعی و عادی و سنگهای بکار رفته در قوسها و در قسمت‌های فوقانی مربعی شکل و مانند آجرهای بزرگی هستند. قسمت‌های تحتانی بنا در سالهای اخیر با گچ پوشیده شده‌است. احتمالاً درگذشته تمامی دیوارهای اطراف آتشکده با کنده کاری‌های گچی تزیین شده بودند.

  چشمه و آبشار نیاسر:

  چند متر پایین‌تر از چهار طاقی نیاسر، چشمه آب تمیز و خنکی جریان می‌یابد و به روستا می‌رود، این چشمه که چشمه اسکندر نام دارد، از قدیمی‌ترین چشمه‌های شناخته شده‌است که ۱۶۸۰ متر بالای سطح دریا می‌باشد. آبی که از آبشار پایین می‌ریزد در فصل پاییز کمترین و در فصل زمستان بیشترین مقدار را داراست. آبهای روان از کنار آتشکده‌های زیاد دیگری نیز جریان می‌یابد که این می‌تواند علامت پرستش آناهیتا، الهه باروری و مرتبط با آب باشد. در ادامه چشمه آبشار اسکندر وجود دارد و در قسمت پایین آبشار، دو تا سنگ آسیاب وجود دارد. آبشار نیاسر در ابتدای مجموعه تاریخی شهر قرار دارد و دامنه‌های آن از گیاهان سرسبز و زیبایی پوشیده شده‌است که به دلیل پدیده‌های انحلال سنگ آهک توسط جریانهای زیرزمینی و گذشت سالیان دراز بافت بسیار زیبا و چشم نوازی مانند استالاکتیت‌ها و استالاکمیت‌ها در بدنه آبشار به وجود آمده‌است. آبشار نیاسر از چشمه تالار (اسکندریه) واقع در کنار چارتاقی سرچشمه می‌گیرد به گونه‌ای که دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشتهای نیاسر و یک سوم آن به محلهٔ نو می‌رود. از جمله جاذبه‌های دیگر کنار آبشار عکس با لباس‌های قدیمی و سنتی این محل می‌باشد که توسط بانوان خوش ذوقی انجام گرفته‌است و می‌توان دقایقی را با پوشیدن این لباس‌ها در زمان قدیم سپری کرد.

  غار نیاسر:

  غار نیاسر از یکی از غارهای غیرطبیعی است که حاصل حفر بشر می‌باشد که به منظور اهداف مذهبی و انجام مراسم عبادی خاص ساخته شده‌است. و این غار شامل مجموعه‌ای از تونلها و راهروهای تنگ و طولانی و اتاقها، اتاقکها و چاه‌های متعدد است. دسترسی به عمق این چاه‌ها بدون استفاده از وسایل پیشرفته امروز ممکن نیست، غار نیاسر به «سوراخ ویس» یا «غایر ویس» یا «غاررئیس» شهرت دارد و قرنها ناشناخته مانده بود، چنان‌که در آثار تاریخی و نوشته‌های تحقیقی نیز نامی از آن نیست، در حالی که آثار تاریخی دیگر این منطقه، همچون آتشکده نیاسر که در زمان اردشیر بابکان ساخته شد، کاملاً شناخته شده‌اند. غار نیاسر سه طبقه دارد و از دو کانال تشکیل شده، کانالی تقریباً حلقوی و کانالی در کنار آن به‌صورت تقریباً افقی. طول دالانها و اتاقهای این مجموعه پیچیده به دو هزار و پانصد متر می‌رسد، در حالی که عرض آن بسیار کم و حدود یک متر است؛ مقطع تونلها اکثراً کمتر از یک متر مربع است. غار حلقوی دو مدخل و غار افقی چهار مدخل دارد. غار حلقوی متشکل است از هفت اتاق که در دل کوه به نحوی استادانه کنده شده‌اند و از طریق چاه‌ها و دالانهای زیرزمینی به طبقات زیرین مرتبط می‌شوند. دهانه‌های این تونل در ارتفاع هزار و هفتاد و نه و هزار و هشتاد یک متری از سطح زمین قرار دارند. بیشتر دالان‌های غار دارای ارتفاع اندکی هستند و فقط بلندترین ناحیه آن از کف تا سقف حدود ۷/۱ متر است. عمیق‌ترین چاه این غار حدود ۱۰ متر عمق دارد که دیواره‌های آن دارای پاگیرهای مرتبی است و می‌توان با اطمینان از این چاه بالا و پایین رفت. کوتاه‌ترین ناحیه دالان از کف تا سقف آن حدود نیم متر است.

  حمام و آسیاب آبی:

  حمام تاریخی و آسیاب آبی از دیگر آثار تاریخی این شهر هستند که از نظر کارشناسان و تحقیقات به عمل آمده و نوع معماری به کاررفته در این بنا حکایت از آن دارد که این حمام و آسیاب در دوره صفویه بنا نهاده شده‌است و وجه تسمیه آن نیز به همان دلیل است. نحوه انتقال آب به داخل حمام نیز جالب است و در خور توجه و بدین شکل است که آب از آبشار به وسیله کولهای گلی به داخل هشت گوش زیبایی و از آنجا به داخل حمام هدایت می‌شد و از آنجا به کل حمام انتقال می‌یافت و آب شرب حمام نیز به وسیله کولهای جداگانه بداخل حمام هدایت می‌شده که هنوز آثارش باقی است. سوخت حمام از هیزم بوده‌است و حمام دارای خزان بوده‌است و ورودی هشت ضلع شکل آن به‌وسیلهٔ دالانهایی از بیرون حمام جدا شده‌است؛ و اما آسیاب آبی که به وسیله ابی که از آبشار به پائین ریخته می‌شده به گردش درآمده‌است به این شکل کارمی کند که آب ابتدا در داخل تنوره‌هایی ذخیره و از آنجا به‌وسیلهٔ کول باریکی که از انتهای تنوره با فشار به چرخه آسیاب می‌ریزد و سنگ آسیاب را به گردش درمی‌آورد و گندم و جو را آسیا می‌کند. نوع معماری آسیاب همانند حمام است و باید گفت که این آسیاب تنها آسیاب شهر نبوده و نیست و سایر آسیابها یا از کار افتاده‌است یا تخریب شده‌است و تنها آسیاب فعال شهر همین آسیاب مذکور است.

  باغ تالار و عمارت کوشک:

  این عمارت و بنای تاریخی که روبه ویرانی بود مرمت شده و آماده بازدید می‌باشد. از دیگر خصوصیات این مکان مشرف بودن آن به تمامی شهر نیاسر و اطراف آن می‌باشد به عبارت دیگر در هر نقطه از نیاسر این امکان قابل رؤیت می‌باشد. باغ تالار توسط فتحعلی شاه به صبای کاشانی شاعر دربار قاجار بخشیده می‌شود و باغ تالار به دست خاندان صبای کاشانی می‌افتد و از زمان رضا شاه تا اوایل انقلاب اسلامی آخرین مالکان خصوصی باغ تالار و کوشک آن، خاندان ضرابیها بوده‌اند که در سنوات اخیر باغ تالار از ورثه خاندان ضرابی خریداری شد و به صورت یک مکان عمومی درآمد که کوشک واقع شده در آن با توجه به شیوه ساخت و نحوه پوشش دورها دارای قدمت قاجاری است ولی بر روی ویرانه‌های بنای دیگری بنا شده‌است عمارت کوشک باغ تالار به شمارة ۵۸۹۳ و در تاریخ ۲۵/۳/۸۱ ثبت آثار ملی شده‌است. شهر نیاسر، مرکز بخش نیاسر از توابع شهرستان کاشان و استان اصفهان بوده و در فاصله ۲۴ کیلومتری شمال غربی کاشان قرار دارد. شهر نیاسر از طریق اتوبان در فاصله ۲۴۰ کیلومتری تهران، ۲۶۰ کیلومتری شهرستان اصفهان قرار دارد. هر ساله از اواسط اردیبهشت، نیاسر به یکی از بهشت‌های دیدنی ایران تبدیل می‌شود. نیاسر یکی از مراکز مهم تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهی در کشور است. چنین ویژگی کم‌نظیری به سبب قرارگیری در دامنه کوه‌های کرکس و وجود چشمه پرآب اسکندریه و قنات‌های زیادی است که محدوده‌هایی به وسعت ۸۰۰ هکتار را به زیر کشت برده‌است.

  چشمه اسکندریه:

  نیاسر شهری قدیمی است که تمام تاریخ و قدمت خود را مدیون چشمه آبی است که به نام چشمه اسکندریه شناخته می‌شود. آبشار نیاسر هم در واقع زاییده همین چشمه است.

  جشنواره گلابگیری نیاسر کاشان:

  یکی از بخش‌های اصلی مراسم گلاب گیری کاشان، روستای تاریخی نیاسر است. هرساله از اواسط اردیبهشت‌ماه مراسم گلاب گیری در نیاسر برگزار می‌شود و گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط کشور به‌سمت خود جذب می‌کند.

  در شهر نیاسرمراسم گلاب‌گیری به شیوه سنتی انجام می‌‌شود. در این شیوه از وسائلی همچون پارچ، قرابه، نی و شیشه استفاده می‌گردد. مراسم گلاب‌گیری سنتی سابقه‌ای بسیار طولانی داشته و با شکفتن گل‌های محمدی زن و مرد مشغول چیدن گل‌ها از صبح زود خواهند بود. این مراسم بسیار جالب است و در نهایت پس از 5 تا 7 ساعت زحمت گلاب ناب و خوش بو آماده می‌گردد.

  تور گلابگیری نیاسر کاشان:

  گشت ها در تور گلابگیری نیاسر شامل بازدید از منطقه نیاسر کاشان با جاذبه ها و آبشار بسیار زیبای آن، بازدید از شیوه گلابگیری از گلهای تازه چیده شده و خرید گلاب تازه دو آتشه در کارگاههای سنتی تهیه گلاب نیاسروبازدید از خانه های تاریخی کاشان و باغ فین می باشد.

  نیاسر دارای کارگاه‌های گلاب‌گیری فراوانی است این کارگاه‌ها عرقیجاتی مثل گلاب، عرق نعنا، عرق کاسنی، عرق شاطره و...

  شهر قمصر کاشان:

  قَمصَر شهری از توابع بخش قمصر شهرستان کاشان در استان اصفهان ایران است.

  قمصر در ۲۷ کیلومتری جنوب شهرستان کاشان و به صورت دره‌ای با ابعاد تقریبی ۹ و ۵ کیلومتر است. شهرت قمصر به اعتبار گلاب و کیفیت گل محمدی آن است. به علت آب‌وهوا و خاک مناسب (لوم: مخلوطی از شن و رس)، گل محمدی آن مرغوبیت بسیاری دارد. در سال‌های ۱۳۵۴–۱۳۵۲ کارشناسان بلغاری با بررسی گل سرخ محمدی قمصر دریافتند که در سنجش با نمونه‌های همگون در دیگر نقاط کشور از کیفیت بسیار بهتری برخوردار است. از همین رو، برخی صنایع پیشرفتهٔ عطرسازی جهان به کاربرد اسانس عطر گل محمدی قمصر روی آورده‌اند.

  جاذبه های گردشگری شهر قمصر:

  قمصر با وجود آب‌وهوای معتدل خود و موقعیت جغرافیایی که دارد از مناطق گردشگری منحصربه‌فردی برخوردار است. در این شهر زیبا و دیدنی انواع جاذبه‌های طبیعی و اماکن باستانی متعدد با قدمت طولانی را می‌توانید نظاره کنید. در فصل بهار و تابستان که آب‌وهوای معتدل و خنکی بر این منطقه حاکم است، می‌توانید به دل طبیعت و چشمه‌های جاری قمصر پناه ببرید و از این مناطق بکر لذت ببرید. سفر به این شهر در فصل زمستان نیز لطف خاصی دارد و می‌توانید جاذبه‌های تاریخی باستانی و طبیعت زیبای قمصر را در سرمای دلپذیر زمستان تماشا کنید.

  چشمه آب صالح:

  یکی از جاذبه‌های طبیعی قمصر چشمه آب صالح است که در مسیر رودخانه فرفهان واقع شده است. این چشمه از ارتفاع 300 متری کوه کمر اشک سرچشمه می‌گیرد و دارای آبی گوارا و معدنی است. در اطراف این چشمه شریان‌ها و جوی‌های آب جاری شکل گرفته‌اند که به طبیعت کوهستانی این منطقه جلوه‌ی زیبایی بخشیده‌اند. در فصل زمستان نیز با وجود برف و سرمای هوا، آب این چشمه یخ میزند و منظره‌ی زیبایی را به‌وجود می‌آورد که در نوع خود دیدنی است.

  سرای خاتون قمصر:

  سرای خاتون قمصر بنایی زیبا و شگفت‌انگیز در دل قمصر است که از معماری اصیل ایرانی ساخته شده. در تزئینات این بنا از گره‌سازی، مقرنس‌کاری و رسمی‌بندی و در نماسازی آن نیز از نقاشی‌های اصیل ایرانی و کاهگل استفاده شده است. گچ‌بری‌های بی‌نظیر، سقف‌های مقرنس‌کاری شده، پیچیدگی‌های حیرت‌انگیز، درب‌های چوبی با گره‌های درودگری، آینه‌کاری‌ها و معماری اتاق‌ها و ایوان‌ها در مجموع اثری ماندگار و دیدنی را به‌وجود آورده که در نوع خود دیدنی است.

  مسجد جامع قمصر:

  مسجد جامع قمصر یکی از اماکن مذهبی و تاریخی قمصر است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده. بنای این مسجد به شیوه معماری سنتی ساخته شده و بدون گنبد و مناره است. قدمت این مسجد با توجه به سبک معماری آن به دوران قبل از صفویه بازمی‌گردد. مسجد جامع قمصر دارای یک صحن مستطیلی شکل است که در قسمت جنوبی و شرقی آن شبستان‌های ستون‌دار و در قسمت‌های شمالی و غربی آن نیز ایوان‌ها و صفه‌ها واقع شده‌اند. در قسمت ورودی حیاط آن نیز یک درخت چنار 500 ساله به همراه یک حوضچه زیبا به چشم می‌خورد که در نوع خود دیدنی است.

  قله گرگش:

  گرگش قله‌ای از رشته کوه‌های کرکس است که با ارتفاع 3600 متر در جنوب غرب قمصر واقع شده. مسیرهای متنوعی جهت صعود به این قله وجود دارد و در مسیر صعود نیز چشمه‌های متعدد و پرآبی همچون چشمه کبیر و درختان سرسبز به چشم می‌خورند. بر فراز قله نیز رصد خانه ملی ایران واقع شده است. نام این قله از واژه گرگش به معنای «بام کاشان» برگرفته شده و با صعود بر فراز آن می‌توانید مناظر شگفت‌انگیز شهر قمصر را از بالا نظاره کنید.

  جشنواره گلابگیری قمصر:

  قمصر 30 کیلومتر با کاشان فاصله دارد. گلاب این شهر نمادی ملی از گل سرخ ایران است. سالانه یک تن گلاب مرغوب قمصر در ماه ذی الحجه جهت شست وشوی کعبه اهدا می شود. زمان برداشت گل محمدی در این شهر زیبای دره ای از اوایل اردیبهشت است و یک ماه طول می کشد. مراسم چیدن گل از صبح زود و به صورت گروهی انجام می شود. بعد از انبار گلها، آیین سنتی گلاب گیری آغاز می شود. برای گردشگران دیدن خانه‌های روستایی قمصر و مردم بومی که با دیگ های بزرگ مشغول گلاب گیری هستند، جذابیت ویژه ای دارد.

  شهر قمصر را با گلاب مرغوبش می‌شناسند و بخش اعظم گردشگران در ماه‌های اردیبهشت و خرداد از این منطقه بازدید می‌کنند.

  اطراف این شهر، پر است از باغ‌های گل سرخ. اردیبهشت که می‌شود عطر گل و گلاب فضای شهر را عطرآگین کرده؛ در تمام کارگاه‌های گلاب گیری به روی گردشگران باز است و مردم خونگرم و مهمان‌دوست قمصر با رویی گشاده، نحوه صحیح گلاب گیری را توضیح می‌دهند. قدم‌زدن در شهر حال وهوایی معنوی دارد.

   روستای ابیانه کاشان:

  بدون شک روستای ابیانه کاشان ابیانه جزء بی نظیر ترین مناطق ایران است. این روستا در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه کوه کرکس واقع شده است. روستای ابیانه کاشان از جمله روستاهایی است که به دلیل داشتن معماری و بناهای بومی بی نظیرش سالانه گردشگران بسیاری را مجذوب خود می کند. این روستا از نظر موقعیت جغرافیایی که یکی از روستاهای نزدیک اصفهان و کاشان به شمار می رود و همچنین با داشتن معماری بومی و فرهنگ اصیل مردمانش یکی از روستاهایی است که شهرت جهانی دارد. از دلایل حفظ کردن اصالت مردمان این روستا این است که در منطقه کوهستانی و دور از مراکز پر جمعیت شهری واقع است. به دلیل رنگ خاک آن که قرمز رنگ است به روستای سرخ نیز مشهور است. چشم انداز و نمای بسیار زیبای خانه های این روستا با معماری اصیل توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند.علاوه بر معماری و موقعیت جغرافیایی، چندین اثر تاریخی نیز در این روستا وجود دارد که جذابیت های آن را برای هر گردشگری چند برابر می کند.این روستا جز آثار ملی به حساب می آید که در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی تاریخی ایران ثبت شده است.

  تاریخچه روستای ابیانه کاشان:

  نام اصلی این روستا ویونا به معنای بیدستان است، و دلیل این نام گذاری این است که در ایام قدیم ابیانه دارای بیدستان های وسیعی بوده است، با گذشت زمان ویونا به ابیانه تغییر پیدا کرده است. روستای ابیانه کاشان دارای تاریخ بسیار غنی است. قدمت بناها و خانه های این روستا طبق بررسی های انجام شده به دوران سلجوقیان، ساسانیان، صفویان و قاجاریان باز می گردد. کاوش های باستان شناسی در این روستا به بقایای یک قلعه ساسانی رسیده است و این کاوش ها هنوز هم ادامه دارد.

  معماری خانه های روستای ابیانه کاشان:

  ابیانه روستایی اصیل جذاب است و خانه های روستایی آن در کوچه های باریک و پیچ در پیچ بنا شده اند. خانه های این روستا خانه هایی با مساحت کوچک هستند و معماری خانه ها به گونه ای است که حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگری است و به عبارتی نمای پلکانی بسیار منحصر بفردی را به روستا داده است. خانه ها اغلب ایوان هایی بزرگ و دلنشین دارند که در هوای خنک عصر بهترین مکان برای سپری کردن اوقات ساکنان آن است. باید در نظرداشت رنگ سرخ خاک این روستا که خانه هایش نیز با آجر و خشت حاصل از همین خاک سرخ بنا شده اند جلوه جذابی را به روستا داده است.

  در روستای ابیانه کاشان از چه جاذبه هایی می توان دیدن کرد؟

  از جمله جاذبه های دیدنی ابیانه و اماکن تاریخی این روستا می توان به موارد زیر اشاره کرد: قلعه ها، مساجد و زیارتگاهها. از قدیمی ترین آثار به جا مانده از دوره ی زرتشتیان می توان به یک آتشکده اشاره کرد. این آتشکده از جمله قدیمی ترین آثار در این روستا است و به نام هاپارک معروف است. این آتشکده آتش مقدسی را شعله ور دارد که هنوز هم آتش آن روشن نگه داشته می شود. بقایای قلعه های موجود در این روستا بیانگر این مطلب است که در گذشته این قلعه ها برای دیده بانی و مراقبت از اهالی روستا یا به عبارتی برای حفظ امنیت مردم روستا بنا شده اند. موقعیت جغرافیایی قلعه ها نیز به گونه ای طراحی شده است که در سه جهت روستا را در برگرفته اند. نام این قلعه ها: پال همونه یا تخت هامان در محله یوسمون، هرده در محله هرده و پاله واقع در محله پل است.

  شهر برزک کاشان:

  برزک یکی از شهرهای زیبای پرطرفدار است که در استان اصفهان قرار گرفته و بخش بزرگی از این منطقه در شهرستان کاشان قرار دارد. برزک در فاصله‌ی 282 کیلومتری تهران قرار گرفته و اگر با خودرو شخصی خود از پایتخت به سمت آنجا حرکت کنید، پس از حدود 3 ساعت و 15 دقیقه به آنجا می‌رسید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره‌ی شهر برزک وجود دارد این است که این منطقه، بیشترین سهم گل در استان کاشان را از آن خودش کرده و این سهم چیزی در حدود 70 درصد کل منطقه است. به‌همین‌دلیل برزک بیشترین میزان گلاب‌گیری صنعتی و سنتی را به خودش اختصاص داده است.

  جاذبه های گردشگری برزک:

  شهر بزرک یکی از شهرهای دیدنی و زیبای شهرستان کاشان است که با طبیعت بکر و عطر مدهوش‌کننده گل‌های محمدی‌اش نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب خواهد کرد. سالانه شمار زیادی از گردشگران برای مسافرت و تفریح به این خطه سرسبز و زیبا سفر می‌کنند و از دیدن جاذبه‌های طبیعی و گردشگری آن لذت می‌برند.

  تپه تاریخی قلعه برزک:

  تپه تاریخی قلعه بزرک یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی این منطقه و بازمانده‌ی دوران باستان است که در شهر خودنمایی می‌کند. این تپه یادآور اولین استقرار روستانشینان در این منطقه است که روی آن را حفره‌هایی پوشانده‌اند و به‌گفته‌ی اهالی بومی، استخوان‌های قدیمی به‌جای مانده از انسان در آنجا قرار داشته است. این قلعه‌ی تماشایی مربوط به دوره‌ی سلجوقیان است و امروزه برای رفاه حال گردشگران به صورت یک تفرجگاه عمومی و زیبا همراه با امکانات کامل جهت اسکان و استراحت، مانند صندلی و نیمکت، آلاچیق و … است که می‌توانید اوقات خوشی را در آنجا بگذرانید.

  غار برزک:

  یکی دیگر از جاهای دیدنی برزک که به‌عنوان یک منطقه‌ی خوش آب‌وهوا، رازآلود و زیبا شناخته می‌شود، غار مشهور این منطقه است که در تپه‌ی برزک قرار گرفته. قدمت این غار نیز به دوران سلجوقیان باز می‌گردد. سقف این غار منظره‌ی بی‌نظیری را به نمایش می‌گذارد و زیبایی ویژه‌ای دارد. به‌گفته محلیان، در این غار تعداد زیادی از ظروف سفالی و گلی و همچنین استخوان‌های مربوط به گذشتگان دفن شده بوده که از دل سنگ‌های غار بیرون کشیده شده‌اند.

  چشمه احمدآباد:

  اگر هوس رفتن به یک مکان جذاب و خوش آب‌وهوا را کرده‌اید، تفرجگاه چشمه احمدآباد در برزک بهترین انتخاب برای شماست. این چشمه در حریم یک رودخانه فصلی قرار گرفته و درون آن چندین چشمه‌ی جوشان قرار دارد. درختچه‌های بید و گز در کنار چشمه احمدآباد منظره‌ی سبز و چشم‌نوازی را به نمایش گذاشته است که می‌توانید زیبایی و آرامش را در آنجا احساس کنید. حاشیه جنوب شرقی این تفرجگاه پرطرفدار، در مجاورت کوه قرار دارد و بهترین مکان برای گردشگرانی است که به کوهنوردی علاقه‌مندند. اگر دوست دارید به یک مکان طبیعی بکر، زیبا و تماشایی سفر کنید و از هیاهوی شهر دور شوید، چشمه احمدآباد، همانجایی است که به دنبال آن می‌گردید.

  آسیاب آبی سعدآباد:

  از دیگر جاهای دیدنی برزک می‌توان به آسیاب آبی سعدآباد اشاره کرد که با قدمتی 200 ساله در قسمت جنوبی جاده سعدآباد خوش‌رقصی می‌کند! این آسیاب قدیمی و تاریخی، زیبایی بی‌نظیری دارد و خبر از هنر مهندسی ایرانیان می‌دهد. تنوره‌ای که در این آسیاب قرار گرفته، وظیفه رساندن آب از قسمت بالایی به داخل آن را برعهده دارد. فشار آب این تنوره قادر است سنگ‌های آسیاب را که وزنی در حدود 500 کیلوگرم دارد، به حرکت درآورد. در نتیجه‌ی این حرکت، گندم‌های موجود در میان دو سنگ آسیاب، تبدیل به آرد می‌شوند.در مجاورت این آسیاب آبی، تفرجگاهی ساخته شده است که گردشگران می‌توانند مدتی را در آنجا بمانند و از زیبایی منطقه لذت ببرند.

  امامزاده سراج‌الدین:

  امامزاده سراج‌الدین ابن موسی‌بن‌جعفر از دیگر جاهای دیدنی برزک است که با قدمتی 500 ساله، نمایانگر هنر معماری و مهارت معماران و هنرمندان دوره‌ی صفوی است. بنای این امامزاده که به‌عنوان بزرگترین امامزاده‌ی شهر شناخته می‌شود، دارای دو بخش است. بخش اصلی امامزاده که همان هسته‌ی اصلی و اولیه‌ی بنای آن را دربرمی‌گیرد، در واقع فضای دور مقبره است که یک بنای 8 ضلعی، گنبدی خشتی همراه با آیینه‌کاری‌هایی در فضای درونی آن را تشکیل می‌دهد. قسمت دوم بنا، فضای بیرونی امامزاده و قبرستان شهر را دربرمی‌گیرد و می‌توانید در آنجا آرامگاه‌های بسیار قدیمی و تاریخی را ببینید.

  جشنواره گلابگیری برزک:

  یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری برزک، مراسم گلاب‌گیری در فصل بهار است که همراه با برگزاری جشنواره‌ها و پراکنده شدن عطر گل محمدی، شهر شور و حال خاصی پیدا می‌کند.این مراسم از صبح زود و با چیدن گل‌های محمدی در مزارع آغاز می‌شود. پس از چیده شدن گل‌ها، نوبت به گلاب‌گیری در کارگاه‌های کوچک و به روش سنتی فرا می‌رسد. جالب است بدانید، به علت وجود مزارع گل محمدی موجود در برزک، حدود 60 تا 70 درصد از گلاب کاشان از این منطقه تامین می‌شود و حتی بخش مهمی از اقتصاد برزک از طریق گلابگیری تامین خواهد شد.

  صنعت گلاب گیری در ایران:

  در کشور ما گلاب گیری یکی از کسب و کارهای گسترده و پر درآمد است. چرا که استفاده از گلاب در ایران بسیار زیاد می باشد. همه افراد چه برای خواص درمانی و چه برای آشپزی به وفور از گلاب استفاده می کنند. به همین خاطر نیز صنعت گلاب گیری بسیار پر رونق است. اگر شما نیز می خواهید وارد این حوزه شوید، لازم است تا حتما با بهترین روش گلاب گیری آشنا شوید. زیرا زمانی در این حوزه موفق خواهید بود که بتوانید باکیفیت ترین نوع گلاب را تولید کنید از گلاب، بهره مندی از طعم و به خصوص عطر آن است. از این رو تولید گلاب با بهترین روش ها باعث شده تا شما در تولید گلاب مرغوب، خالص و خوش عطر موفق شوید. امروزه پیشرفت تکنولوژی در این حوزه نیز تاثیرات خود را به جای گذاشته است. در واقع وجود بهترین دستگاه تقطیر یا همان عرقگیر صنعتی، تولید گلاب باکیفیت و مرغوب را از هر زمان دیگری، راحت تر کرده است. البته که استفاده از این دستگاه ها نیز برای تولید گلاب، به رعایت یکسری نکات نیاز دارد.

  چه روشی برای گلاب گیری بهتر است؟

  از زمان های گذشته تا به امروز روش های متعددی برای گلاب گیری به میان آمده است که برخی نتیجه مطلوبی داشته و برخی دیگر نیز باعث تولید گلاب بی کیفیتی شده اند. به طور کلی در زمان گذشته، تولید گلاب با روش هایی انجام می شد که بسیار زمان بر بودند. همچنین استفاده از ظروف قدیمی همانند مس و برنج نیز موجب این می شد که میزان خلوص گلاب کاهش پیدا کند. اما امروزه بهترین روش گلاب گیری، استفاده از دستگاه عرقگیر خانگی یا صنعتی است که به شما کمک می کند تا در کم ترین زمان ممکن، بهترین نوع گلاب را تهیه کرده و از عطر و طعم آن لذت ببرید.

   برای مشاهده تورهای داخلی روی این لینک کلیک کنید.

  نحوه خرید تور گلابگیری نیاسر کاشان

  برای راهنمایی بیشتر و خرید آنلاین یا حضوری در آژانس با کارشناسان ما در تماس باشید: 02166567643-02166567644

  تورگلابگیری ارزان ، تور گلابگیری شاد ، تورطبیعتگردی شاد ، تور طبیعتگردی ارزان ، تور یکروزه نیاسر ، تور یکروزه نیاسر شاد ، تور کاشان شاد ، تور کاشان ارزان ، تور گلابگیری ، تور نیاسر ، تور آبشار نیاسر ، تور گلابگیری ، تور یکروزه گلابگیری ، تور گلابگیری نیاسر کاشان ، تور ابیانه ، تور کاشان ، تور یکروزه ابیانه ، تور ابیانه از تهران ، تور ابیانه ارزان ، تخفیف تور ابیانه ، تور ابیانه کاشان ، تور روستای سرخ ابیانه ، تور دو روزه کاشان ابیانه ، تورهای کاشان ، تورگلابگیری ابیانه ، تور گلابگیری کاشان ، تور گلابگیری ، تور شاد ابیانه ، تور گروهی ابیانه

   

   

   

  مشخصات فروشنده

  تهران
  آژانس مسافرتی سفرهای دور و نزدیک
  آژانس مسافرتی سفرهای دور و نزدیک دفتر شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری سفرهای دور و نزدیک تهران ، میدان انقلاب ، کارگر جنوبی ، خیابان مهدیزاده ، پلاک 9
  Dooronazdiktravel.com@gmail.com
  66567643-66567644
  09054480389-09054480390

  جهت طرح سوال، گزارش تخلف، ارسال انتقادات و یا پیشنهادات ابتدا باید در سایت عضو و یا وارد شوید.

  تخفیف های مرتبط

  پیشنهاد ویژه

  تور دو ونیم روزه کویر کاراکال یزد

  یزد
  تخفیف 10 %
  3,510,000 تومان
  پیشنهاد ویژه

  تور قلعه رودخان | ویژه نوروز و بهار 1403

  قلعه رودخان
  تخفیف 10 %
  936,000 تومان
  پیشنهاد ویژه

  تور 2/5 روزه شمال تور رامسر ، جواهردشت

  رامسر
  تخفیف 15 %
  2,550,000 تومان
  پیشنهاد ویژه

  تور شمال ، تور 2 روزه جواهردشت

  جواهردشت
  تخفیف 15 %
  2,550,000 تومان
  پیشنهاد ویژه

  دریاچه الیمالات و ساحل محمودآباد

  آمل
  تخفیف 15 %
  849,150 تومان
  پیشنهاد ویژه

  تور جنگل ابر | تور جنگل ابر 1403

  شاهرود
  تخفیف 10 %
  2,691,000 تومان